Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku z 19-02-2015 r. – DI/100000/43/1517/2014

Decyzja nr 73 – stanowisko prawidłowe – brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy o dzieło oraz umowy licencyjnej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

DECYZJA NR 73

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2013 r., poz. 672 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1442 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji z dnia 15 października 2014 r. doręczonym dnia 23 grudnia 2014 r., (uzupełnionym pismem z dnia 25 stycznia 2015 r., doręczonym dnia 2 lutego 2015 r.) przez Pana (…) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (…) w (…) w sprawie dotyczącej braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawartej umowy o dzieło oraz umowy licencyjnej.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pana (…) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (…) w (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek ten został uzupełniony pismem z dnia 25 stycznia 2015 r., doręczonym dnia 2 lutego 2015 r.

Wnioskodawca w treści złożonego wniosku poinformował, iż w celu poszerzenia oferty nadruków planuje rozpocząć współpracuję z grafikami i w tym celu zostały przygotowane dwa rodzaje umów o współpracy:

  • umowa licencyjna na zakup od autora projektu utworu, który będzie umieszczony na oferowanych przeze wnioskodawcę produktach w niezmienionej postaci; projekty wykonywane w ramach tej umowy będą stanowić utwór w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych
  • umowa o współpracy, która pozwoli przedsiębiorcy na pozyskanie nadruku, natomiast otrzymany wzór będzie mógł być poddawany modyfikacjom: w ramach niniejszej umowy uczestnik przedłoży materiały do projektu, które mogą zostać poddane modyfikacjom przed dokonaniem nadruku i nie jest ona przejawem działalności twórczej autora o indywidualnym charakterze. Szczegółowy obraz współpracy zawierają umowy załączone do wniosku. W każdej z zawieranych umów „autor” czy też „uczestnik” otrzyma zapłatę zgodnie ze stawką określoną w umowie od każdego sprzedanego egzemplarza produktu z jego nadrukiem. Jednocześnie wnioskodawca podkreśla, iż każdy z grafików będzie posiadać indywidualne konto, na którym gromadzone zostaną środki ze sprzedaży projektów a wypłata zostanie dokonana po osiągnięciu na koncie minimum (…) PLN.

Wątpliwości wnioskodawcy budzi to, czy od planowanych umów o współpracę należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP.

Wnioskodawca wskazuje we własnym stanowisku w sprawie, iż mając na uwadze charakter cywilnoprawny planowanego zawarcia umów o współpracy i stosowanie do niniejszych umów przepisów Kodeksu Cywilnego, umowy o współpracy będą mieć charakter umowy o dzieło i umów licencyjnych. Umowa licencyjna sama w sobie, tak jak i umowa o dzieło, nie stanowi tytułu do ubezpieczeń. Umowa licencyjna nie jest tytułem ani do ubezpieczeń społecznych, ani do ubezpieczenia zdrowotnego. Zawarcie tychże umów cywilnoprawnych zdaniem wnioskodawcy nie będzie rodzić obowiązku odprowadzania składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego oraz emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W uzupełnieniu swojego wniosku, co nastąpiło pismem z dnia 25 stycznia 2015 r., doręczonym dnia 2 lutego 2015 r.) przedsiębiorca wskazał m.in., iż wolą wnioskodawcy jest ustalenie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz podstawy wymiaru tych składek za osoby, z którymi zostaną zawarte umowy o dzieło oraz umowy licencyjne do korzystania z utworu. Przedsiębiorca nie ma wątpliwości co do prawidłowości kwalifikowania umów, które zostaną zawarte tj. umowy o dzieło oraz umowy licencyjne, gdyż zostały przygotowane z pomocą prawną i w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Skierowane zapytanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma zaś na celu potwierdzenie własnego stanowiska, iż umowy które zostaną zawarte nie będą rodzić obowiązku odprowadzania składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego oraz emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze treść wniosku, jak również obowiązujące w tym przedmiocie przepisy prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, w zakresie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawartej umowy o dzieło i umowy licencyjnej uznać należy za prawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej, lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne, lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie, zaś w ust. 2, że wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych.

Zgodnie natomiast z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Podkreślenia wymaga jednak fakt, iż zgodnie ze wskazaniami judykatury wydając interpretację organ nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym przedstawionym przez pytającego we wniosku. Pełną wiedzę o stanie faktycznym organ czerpie wyłącznie z wniosku uprawnionego podmiotu nie posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje czy gromadzony materiał dowodowy. W toku tego postępowania organ nie pełni roli kontrolnej, nie dokonuje oceny zachowania lub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości. Celem interpretacji jest umożliwienie przedsiębiorcy uzyskanie informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne i uchronienie w ten sposób takiego przedsiębiorcy przed ryzykiem błędnego zastosowania przez niego danego przepisu.

W ramach niniejszej decyzji Zakład nie dokonuje kwalifikacji prawnej umów, które zamierza zawrzeć przedsiębiorca z kontrahentami, ani nie dokonuje analizy postanowień umów, których wzory zostały dołączone do wniosku o wydanie pisemnej interpretacji. Wiążące znaczenie ustawodawca przypisał bowiem opisowi stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego, które winno zawierać wszelkie elementy pozwalające na interpretację tych przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Zakład związany jest w tym zakresie oświadczeniem przedsiębiorcy, iż na umowy o współpracę, o których traktuje wniosek składają się umowy o dzieło oraz umowy licencyjne i wnioskodawca nie ma wątpliwości co do prawidłowości takiego zakwalifikowania tych umów.

Odnosząc się do problematyki podniesionej w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji wskazać należy, iż obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne spoczywa na płatniku składek i dotyczy osób, które podlegają tym ubezpieczeniom z uwagi na posiadanie odpowiedniego tytułu do tych ubezpieczeń.

Katalog takich osób określa art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Z przepisu tego wynika m.in., iż obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. pracownikami, osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Wśród tytułów wymienionych w art. 6 cytowanej ustawy brak jest umowy o dzieło oraz umów licencyjnych, które polegają na upoważnieniu przez twórcę innych osób do korzystania z utworu, w rozumieniu prawa autorskiego, na ściśle określonych w umowie polach eksploatacji. Umowa o dzieło zakłada w swym założeniu wytworzenie dzieła (często noszącego znamiona utworu), zaś umowa licencyjna zezwala licencjobiorcy na korzystanie z utworu już istniejącego.

Umowa licencyjna sama w sobie, tak jak i umowa o dzieło nie stanowi, w świetle przywołanego wyżej art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych tytułu do ubezpieczeń społecznych. Zatem za osoby, które zawarły tego typu umowy z przedsiębiorcą nie będzie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, o ile osoby te nie będą pozostawały z przedsiębiorcą w stosunku pracy.

W odniesieniu do obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych informujemy, że zgodnie z zacytowanym wyżej art. 83 d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład może wydać pisemną interpretację, jedynie w zakresie zasad obliczania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz podstawy wymiaru tych składek. Natomiast nie należą do właściwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprawy dotyczące obowiązku, bądź zwolnienia z obowiązku opłacania składek na te Fundusze. Poruszona materia może stanowić przedmiot zapytania przedsiębiorcy skierowanego do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, który jest organem właściwym w tym zakresie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wydaje także interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie. W związku z tym, w oparciu o art. 66 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.) organ zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie wnioskodawca jest uprawniony do wniesienia odrębnego podania do Dyrektora (…) Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w (…) .

Takie podanie złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (…) .

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz